Projekt megnevezése:
Komplex programok Szabadszálláson a társadalmi együttműködés erősítéséért
Projekt azonosító száma:
TOP-5.2.1-15-BK1-2016-00003
Kedvezményezett:
Szabadszállás Város Önkormányzata
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege:
116 000 000 Ft
A finanszírozás típusa:
Európai Szociális Alap
A projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja:
- május 1.
A projekt fizikai befejezésének tervezett időpontja:
- április 30.
Projekt bemutatása
KOMPLEX PROGRAMOK SZABADSZÁLLÁSON A TÁRSADALMI EGYÜTTMŰKÖDÉS ERŐSÍTÉSÉÉRT
Szabadszállás Város Önkormányzata a társadalmi együttműködés erősítésére 116 millió forintos európai uniós támogatást nyert. Az Európai Szociális Alap az elszámolható költségek 100%-át finanszírozza.
A Szabadszállás Város Önkormányzata a leszakadó és leszakadással veszélyeztetett város területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációjának erősítésére 116 millió forint összköltségű európai uniós támogatást kapott. Mivel a városban található szegregált terület, ezért a projektben a szegregált terület rehabilitációját célozza meg a fejlesztés.
A tevékenységek eredményeként a hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javulnak, elérhetővé válnak a foglalkozatást, társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, oktatást, iskolai felzárkózást, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok. Az infrastrukturális beavatkozásokat a társadalmi hátrányok kompenzálását célzó szociális, oktatási, mentálhigiénés, kompetenciafejlesztő, foglalkoztatási, egészségügyi, antidiszkriminációs és közbiztonsági programok egészítik ki.
A projekt során munkaerő-piaci tanácsadásokkal segítjük a résztvevőket, ahol munka-, pálya- és álláskeresési tanácsadás segítségével támogatjuk a projekt időszaka alatt.
Tervezetten három különböző képzés kerül megvalósításra, melyek segítségével hatékony segítséget kapnak a későbbi szakmai OKJ képzés megszerzéséhez, illetve a tervezett OKJ képzéseknek köszönhetően a térség mezőgazdasági jellegét kihasználva olyan végzettséget szereznek, amely akár magánvállalkozóként, akár vállalatnál történő elhelyezkedéskor segíti a munkaerő-piaci beilleszkedést.
A projekt keretében közösségfejlesztést célzó programelem is tervezett.
A projekt teljes időtartama alatt bevonásra kerül 5 fő szociális területen végzettséggel, illetve többéves szakmai tapasztalattal és helyismerettel rendelkező munkatárs a szabadszállási Alapszolgáltatási Központ részéről.
A projekt az alacsony státuszú lakosság társadalmi és fizikai integrációja révén hozzájárul a népesség megtartásához, az életminőség javításához, a munkaképesség fenntartásához.
A projekt hosszú távú célkitűzésével összhangban Szabadszállás Város Önkormányzatának célja a szegregált területeken élők integrálása mind társadalmi mind munkaerőpiaci szinten. A tevékenységeken való részvétellel az akcióterületen belüli esetleges feszültségek, csoportközi konfliktusok enyhülnek, valamint azt, hogy a település egésze és a szegregált településrész között esetleges konfliktus, társadalmi feszültség oldódik, megszűnik.
2018. január 31-ig lezárult a projekt tartalmi előkészítése, amelynek keretében elkészült a Szabadszállás Integrált Településfejlesztési Stratégiájának felülvizsgálata, valamint a projekt szakmai tartalmát véleményező Támogató Csoport közreműködésével kidolgozásra került a Közösségi Beavatkozási Terv.
A projekt megvalósításában résztvevő szociális munkások folyamatos munkát végeznek a projekt célcsoportjának felkeresésével, mobilizálásával.