Projekt megnevezése:
Fenntartható települési közlekedésfejlesztés Szabadszálláson
Projekt azonosító száma:
TOP-3.1.1-16-BK1-2017-00002
Kedvezményezett:
Szabadszállás Város Önkormányzata
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege:
149 050 000 Ft
A finanszírozás típusa:
Európai Regionális Fejlesztési Alap
A projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja:
2018 április 3.
A projekt fizikai befejezésének tervezett időpontja:
2020 december 29.
Projekt bemutatása
Szabadszállás Város Önkormányzata a város tömegközlekedésének infrastrukturális fejlesztésére 149,05 millió forintos Európai Uniós támogatást nyert. Az Európai Regionális Fejlesztési Alap az elszámolható költségek 100%-át finanszírozza.
Szabadszállás Város Önkormányzata 149,05 millió forintos Európai Uniós támogatásból a tömegközlekedés infrastruktúrájának fejlesztését célzó, a biztonságosabb és az utasok igényeit jobban kiszolgáló közlekedést megvalósító projektet valósít meg buszváró, buszperon, buszforduló és kapcsolódó közlekedőút kialakításával.
A Honvéd utca 5. alatt található ingatlan déli része biztosítja a kétirányú buszközlekedés, az északi része pedig a fejépület helyét. A buszváró épületének kialakítása energetikai szempontok és szabályok figyelembevételével történik. Az épület külső és belső várótereit legalább 20-30 utas tudja majd használni, a peronok pedig akadálymentesen megközelíthetőek lesznek.
A várható gyalogos forgalom megnövekedése és a közelben lévő közintézmények miatt, a szomszédos ingatlanon működő szakorvosi rendelő előtt a szükséges megvilágítással együtt gyalogátkelő kialakítása tervezett.
Szabadszállás Város Önkormányzat városfejlesztési politikájának kiemelt stratégiai célja, hogy olyan, a fenntartható közlekedés feltételeit megteremtő és erősítő közlekedésfejlesztési intézkedések valósuljanak meg a településen, melyek hozzájárulnak az éghajlatváltozás mérsékléséhez, a széndioxid kibocsátás csökkentéséhez, az élhető városi környezet kialakulásához, valamint az EU2020 és a Nemzeti Közlekedési Infrastruktúra-fejlesztési Stratégia fenntartható fejlődésre és közlekedésre vonatkozó céljainak a teljesüléséhez.
Továbbá Szabadszállás Város Önkormányzata ezen közösségi közlekedés infrastruktúrájának fejlesztésével és a nyújtott szolgáltatás minőségének javításával hozzájárul a fenntartható közlekedés feltételeinek megteremtéséhez.
- mérföldkő teljesítése
A projekt 1. mérföldkövéig (2018. október 31.) elvégzett feladatok eredményeképpen teljesült a kivitelezés megkezdéséhez szükséges összes, tervkészítésre vonatkozó jogszabályi elvárás, a szükséges hatósági engedélyezési folyamatok lezárásával együtt. Az előkészítési tevékenységek keretében az alábbi dokumentumok készültek el:
- jogerős építési engedély és az engedélyező hatóság által elfogadott teljes engedélyezési szintű tervdokumentáció, kiviteli terv;
- beruházásra vonatkozó tervezői költségbecslés;
A műszaki tervdokumentáció alapján megkezdődhet a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárás lefolytatása.
- mérföldkő teljesítése
A kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárást az Önkormányzat 2019. február 5-én indította meg, a legkedvezőbb ajánlatot adó ajánlattevővel a szerződés aláírására 2019. november 13-án került sor. A kivitelezés megkezdődött, a projekt várható befejezése 2020. szeptember 30.
- mérföldkő teljesítése
A kivitelezés készültségi foka március 24-én elérte az 50%-os készültséget, a munkák a hatályos Támogatási Szerződés szerinti ütemezés szerint zajlanak.
- mérföldkő teljesítése
A kivitelezés készültségi foka 2020 június 26-án elérte a 100%-os készültséget, sikeresen lezajlott a létesítmény műszaki átadás-átvételi eljárása, továbbá a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Építésügyi Főosztálya a használatbavételi engedélyt is kiállította. Ezzel a projektben tervezett fejlesztés beruházási projekteleme megvalósult.
5-6. mérföldkő teljesítése
2020. december 12-én került sor a létesítmény ünnepélyes átadására, valamint lezárult az a szemléletformálási kampány is, amelynek elsődleges célja a kerékpározás népszerűsítése, a kerékpározás kultúrájának megismertetése volt, elsősorban az iskolás korú gyermekek körében, de hangsúlyos elem volt a balesetmegelőzésre, kulturált együtt közlekedésre koncentráló akciók megvalósítása is.